Skip to content

(2 sene) 28 Haziran 2016 Tarihinde yazılmıştır. | 759 views

29755 SAYILI RESMI GAZETEDE YER ALAN ATATURK ÜNİVERSİTESİ YÖNETMELİĞİ HAKKINDA

by Linas

YkyrpNstUpuJDgU-800x450-noPad

 


Başlıktan da anlaşıldığı üzere 29755 sayili resmi gazete mevzuatinda Ataturk Üniversitesi Acikogretim fakültesi ara sınavların internet üzerinden değil yazılı ve uygulamalı olacağı, 4 yanlış cevabın 1 doğruyu götüreceği yönünde karar almış. Bu bir sınıf geçme sınavıdır, kpss gibi lys gibi hayatina kalici olarak yön verecek bir sınav değil. Bir çoğumuzu zorlayan dönemlik harç ücreti ödüyoruz yüklü miktarlarda. Bunun karşılığında ne ders çalışabilecek kitabimiz var ne de test çözebilecek. Eğer bir karar veriliyorsa iki tarafinda eşitliğini sağlayacak şekilde olmalıdır. Kaynak kitaplarımız olmadan derslerimizi gecemeyiz ve bu da okulun uzaması alttan kalan dersler yüzünden her donem harç ucreti odenmesi demek ya da diplomanın hiç alınamaması. O yuzden bizler 4 yanlış cevabin 1 dogruyu götürmesini istemiyor ve ders çalışabilmek icin kendimize kaynak kitaplar istiyoruz. Bu kampanyayi imzala ve sende sesimiz ol

Bu değişikliklerin bilim yuvası olan Üniversite algısına ve hukuk devletinin gereği olan vatandaşların geleceğe dair duydukları güvenin varlığına darbe vurmaktadır. Köklü bir geçmişe sahip olan üniversitemizin tarihine yakışır bir şekilde aşağıda belirttiğim hususların oluşturduğu haksızlığı gidereceğine ve daha hukuki ve bilimsel bir tavır ile açıköğretim fakültesi öğrencilerine yaklaşacağını ummaktayım.

1. Atatürk üniversitesini tercih etmemizin sebeplerini ortadan kaldıracak kadar radikal bir değişiklikle karşılaşmamız kazanılmış hakkımızın kaybolmasına neden olmuştur. Bir hukuk devletinde yaşamamıza rağmen geleceğe kaygı ile bakmamıza sebep olmuştur.

2. Bu değişikliklerle birlikte diğer açıköğretim fakülteleri ile fakültemiz kıyaslandığında almış olduğu harcın görece daha yüksek olması manasını yitirmiş diğer fakültelerdeki arkadaşlarımdan farklı olarak maddi kaybımın daha fazla olması dışında başka bir anlamı kalmamıştır.

3. Yine diğer açıköğretim fakülteleri ile kıyaslandığında çevrimiçi kitabı internet ortamına yerleştirmesi yazılı/basılı kaynak kitap temin etmemesi ve buna rağmen temin eden üniversitelere kıyasla yüksek harç alması da mağduriyetimi arttırmaktadır. Ayrıca Özet bulunmaması ve Soru bankası olmamasıda ayrı bir zorluktur.

4. Ayrıca bu yönetmelikle birlikte öğrenmiş bulunuyorum ki vize deki online sistem kaldırılmış ve 4 yanlışın 1 doğruyu götürmesi gibi bilimsellikle uzaktan yakından alakası olmayan seçme ve yerleştirme (sıralama) sınavları için kullanılan bir yöntemin sınav sistemimizde yer alacağıdır. Emsali olmayan bu değişikliğin de Atatürk Üniversitesi öğrencileri olarak bizleri not ortalamasının önemli olduğu sınavlarda diğer Üniversitesi öğrencilerinden geride bırakacağını ve mağdur edebileceğini belirtmek isterim.

Yukarıda Belirttiğimizin Online Vize Sisteminin iadesi ve 4 yanlışın 1 doğruyu götürmesi bilimsel yanlışından vazgeçilip yönetmeliğin okula kayıt olduğumuz haliyle düzeltilmesi talebidir.

KAYNAK :

https://www.change.org/p/29755-sayili-resmi-gazetede-yer-alan-ataturk-%C3%BCniversitesi-y%C3%B6netmeli%C4%9Fi-hakkinda/u/17083025

https://www.change.org/p/29755-sayili-resmi-gazetede-yer-alan-ataturk-%C3%BCniversitesi-y%C3%B6netmeli%C4%9Fi-hakkinda?recruiter=504812744

Related Posts

Leave a comment

Note: HTML is allowed. Your email address will never be published.

Subscribe to comments

required
required