Skip to content

(1 sene) 28 Haziran 2016 Tarihinde yazılmıştır. | 562 views

ATA AÖF sınav yönetmeliğinde çok önemli değişiklik

by Linas

27 Haziran 2016 Pazartesi tarihli ve 29755 sayılı resmi gazete de Atatürk Üniversitesi Açık öğretim Fakültesi Eğitim-Öğretim Ve Sınav Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile ATA AÖF öğrencilerini üzecek çok önemli değişikliğe gidildi.

Bilindiği üzere ATA AÖF sınavları 3.11.2011 tarihli ve 28104 sayılı Resmî Gazete’ de yayımlanan Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğine göre yapılmaktadır. Bu yönetmelik hükümlerinin 14 üncü maddesinin üçüncü fıkrasında ‘’ Sınavlar, Yönetim Kurulu kararına bağlı olarak yüz yüze ya da çevrimiçi ortamda yazılı, sözlü veya uygulamalı olarak yapılabilir.’’ Denilmekteydi. Yani ATA AÖF vize ara sınav internet üzerinden yarıyıl sonu final ve bütünleme sınavları ise yüz yüze yapılmaktaydı. 27 Haziran 2016 tarihli resmi gazete ile Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinin 14 üncü maddesinin üçüncü fıkrası ” Sınavlar, gözetim altında olmak üzere yazılı veya uygulamalı olarak yapılır.” Olarak değiştirildi. Yani ATA AÖF sınavları bu tarihten itibaren tüm sınavlar vize ve finaller artık yüz yüze yapılacak.

Yine Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinin 18’nci maddesinde yapılan değişiklik ATA AÖF öğrencilerini derinden üzecek. Öyle ki “ Sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde dört yanlış cevap bir doğru cevabı götürür.” Hükmü getirildi. Yani şu ana kadar ATA AÖF’nin yaptığı vize, final ve bütünleme sınavlarında öğrencilerin sorulara verdiği doğru cevaplar dikkate alınırken artık sınavlarda 4 yanlış cevap bir doğru cevabı götürecek.

Ayrıca yönetmeliğin 19’ncu maddesinde yapılan değişiklik ile ATA AÖF vize ara sınavları artık online yapılmayacağından ders başarı notuna ara sınav vize puanının katkısı %30, yarıyıl sonu final ve bütünleme sınav puanının katkısı %70 olarak hesaplanacak. Bütünleme sınavları yapılmaya devam edecek. Sadece eskiden olduğu gibi uygulamalı derslerde bütünleme yapılmayacak.

Sonuç olarak yapılan değişiklik ile vize ara sınavlar internetten değil artık yüzyüze yapılacak. Vize, final ve bütünleme sınavlarında artık 4 yanlış 1 doğru cevabı götürecek. Başarı notu hesaplamasında artık vize ara sınavın %30’u, yarı yıl sonu final ve bütünleme sınavlarının ise %70’i dikkate alınacak. Uygulamalı dersler hariç bütünleme sınavları yapılmya devam edecek. Yukarıdaki değişiklikler 27 Haziran 2016 Pazartesi tarihi itibari ile yürürlüğe girdi.  ATA AÖF öğrencileirini derinden üzecek bu yönetmelik değişikliği umarız haklarında hayırlı olur. Yönetmelik değişikliğinin orjinal hali için tıklayınız.

kAYNAK : http://www.ajanskamu.com

Related Posts

Leave a comment

Note: HTML is allowed. Your email address will never be published.

Subscribe to comments

required
required