1. Eklenti Klasörü: Öncelikle, WordPress’in kurulu olduğu yerdeki “wp-content/plugins” klasörüne git. Sonra da eklentin için yeni bir klasör oluştur, mesela “benim-eklentim” adında.
 2. Ana Dosya Oluşturma: Bu yeni klasörün içine girip, eklentinin ana dosyasını oluştur. Adını “benim-eklentim.php” gibi düşünebilirsin.
 3. İşlevleri Tanımlama: Şimdi bu ana dosyayı aç. İşlevlerin nerede tanımlanacağını belirlemek için bazı şeyleri içe aktarmamız lazım. Bu kısımları hemen eklentimizin en başına ekleyelim:
  php
  <?php
  /*
  Plugin Name: Benim Süper Eklentim
  Description: Bu eklenti harika şeyler yapar.
  */
  // Burası işlevlerimizi tanımlayacağımız yer olacak

  İşlevleri Ekleme: İşte en keyifli kısım! Burada istediğin özel işlevleri tanımlayabilirsin. Diyelim ki belirli bir sayfa yüklendiğinde bir şey yapmak istiyorsun, o zaman şu şekilde bir şey yapabilirsin:

  php
 1. // Örnek: Sayfa yüklendiğinde mesaj göster
  function hosgeldin_mesaji() {
  echo "Merhaba! Hoş geldin!";
  }
  add_action(‘wp’, ‘hosgeldin_mesaji’);
 2. Eklentiyi Etkinleştirme: Eklentinin sihirli anı geldi! WordPress yönetici paneline gir, “Eklentiler” kısmına tıkla ve yeni oluşturduğun eklentiyi etkinleştir.
 3. Test Etme ve Geliştirme: Şimdi eklentinin ne yaptığını görmek için web siteni kontrol et. Eğer bir hata ya da sıkıntıyla karşılaşırsan endişelenme, kodunu düzeltip geliştirebilirsin.

Kısacası, WordPress’e özel bir eklenti yapmak aslında bu kadar basit. İşlevsellik eklemek istediğin yerde, örneğin sayfa içeriğini değiştirmek gibi, sadece birkaç kod satırı eklemen yeterli olacak. Bol şans, harika eklentini yapmana ve web siteni özelleştirmene yardımcı olması dileğiyle!

Categories:

No responses yet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir